.
دیدار با جمعی از مسئولین و اساتید دانشگاههای افغانستان
دیدار با جمعی از مسئولین و اساتید دانشگاههای افغانستان


جمعی از مسئولین و اساتید دانشگاههای افغانستان روز دوشنبه مورخ 13 آذرماه  با مشاور استاندار و مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی ملاقات نمودند. 
در این ملاقات مدیر کل امور اتباع  با اشاره به تاریخچه حضور اتباع افغانستانی  در استان خراسان رضوی  و کثرت جمعیتی آنها در مرکز استان به اجرای طرح های آمایش با هدف  ثبت وقایع اربعه شامل طلاق ،فوت ،ازدواج و  تولد  و ایجاد سولتهای لازم خدمات رسانی به پناهندگان توضیحاتی را ارائه  و تصریح نمودند هم اکنون 71000 نفر دانش آموز دارای مدارک اقامتی معتبر و فاقدین مدرک در مدارس استان بصورت رایگان تحصیل نموده و خدمات بهداشتی فرهنگی و معیشتی نیز به جامعه پناهندگان استان ارائه می گردد. 
آقای عجمی افزودند طرحها و اقدامات شاخصی در ارتباط با اتباع خارجی شامل خدمات حقوقی  ،آموزشی ، اشتغال زایی و بهداشتی و صدور مجوزهای فعالیت موسسات و تشکلهای  مردمی پناهندگان با حمایتها و کمک های دولت ج.ا.ا و برخی برنامه های مشترک با شرکای اجرایی و سازمانهای بین المللی از قبیل کمیساریای عالی به اجرا در آمده است .
ایشان بیان داشتند بخشی از خدمات ادراه کل امور اتباع خراسان رضوی متمرکز بر ایجاد و تقویت زیر ساختهای لازم در بخشهای اقامتی ،آموزشی ، بهداشتی و معیشتی برای پناهندگان ساکن در مهمانشهر تربت جام گردیده که هم اکنون این مهمانشهر  در سطح ملی و بین المللی شناخته شده و کیفیت ارائه خدمات به پناهندگان در آن مرکز غیر قابل مقایسه با سایر ممانشهر های دیگر است .
مشاور استاندار  خراسان رضوی خاطر نشان نمودند برگزاری مسابقات افغانستان شناسی با هدف آشنایی نسل جوان و با انگیزه پناهنده با فرهنگ و تاریخ کشورشان و  حمایت  و توجه اداره کل امور اتباع به برنامه های فرهنگی پناهندگان طی سالهای گذشته از دیگر اقدامات انجام شده در ارتباط  با  اتباع خارجی در استان بوده است.
مسئولین و اساتید دانشگاههای کشور افغانستان نیز در این جلسه از نگاه انسانی و اعتقادی  دولت ج.ا.ا بویژه رهبر فقید جمهوری اسلامی و همچنین حمایتها و هدایتهای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی نسبت به ثبت نام و تحصیل دانش آموزان فاقد مدرک اقامتی در مدارس  ایران و همچنین دسترسی پناهندگان افغانستانی به خدمات بهداشتی و درمانی  قدردانی  نمودند.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
منبع پرتال اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی
تعداد بازدید : ۶۵