.
پنجمین دوره مسابقات افغانستان شناسی
پنجمین دوره مسابقات افغانستان شناسی


پنجمین دوره مسابقات افغانستان شناسی در مرحله استانی با حضور جناب آقای عجمی مشاور استاندار و مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان، جناب آقای راغی سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد، جناب آقای مولوگتا مامو زودای رئیس دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، جمعی از اساتید و چهره های علمی و فرهنگی کشور افغانستان در روز پنج شنبه مورخ ٥/١١/٩٦ در محل تالار این هیثم مشهد برگزار گردید.
در این دوره از مسابقات بیش از700  نفر از دانش آموزان، دانشجویان و نخبگان علمی و فرهنگی کشور افغانستان ضمن شرکت در کلاسهای آشنایی با تاریخ، فرهنگ و ادبیات کشور افغانستان در رشته های مختلف فرهنگی و ورزشی با هم به رقابت پرداختند .

مراسم افتتاحیه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید ، پخش سرود و تیزر مسابقات آغاز گردید ، در ادامه مراسم جناب آقای عجمی مشاور استاندار و مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی ضمن ارائه گزارشی از خدمات ج.ا.ا به جامعه پناهندگان ساکن کشور براهمیت نقش فرهنگ و ضرورت آشنایی نسل سوم جامعه پناهندگان با تاریخ و فرهنگ کشور افغانستان تاکید نمودند .
جناب آقای راغی سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد سخنران بعدی مراسم نیز ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این دوره از مسابقات به تلاش دولت افغانستان برای تبدیل نمودن افغانستان به نقطه مشترک همکاریهای فرهنگی و اجتماعی اشاره نمودند .   
جناب آقای مولوگتا مامو زودای رئیس دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز در سخنانی ضمن اشاره به خدمات ارزنده ج.ا.ا به پناهندگان و مهاجران افغانستانی بر نقش کمیساریا برای همکاری و همراهی با دولت ج.ا.ا ایران برای ارائه خدمات بهداشتی ، درمانی و معیشتی و تلاش برای جذب و ارتقای سطح کمک های بین المللی همچنین کمک به روند بازگشت داوطلبانه بعنوان یکی از راه حلهای پایدار مسئله پناهندگی اشاره نمودند.

بازدید از غرفه های نمایشگاهی 15 موسسه فرهنگی - مذهبی و آشنایی با فعالیت های این موسسات از دیگر برنامه های این دوره از مسابقات بود که در پایان مراسم افتتاحیه با حضور مسئولین و مدعوین حاضر در جلسه انجام پذیرفت.
پس از پایان مراسم افتتاحیه کلاس تاریخ و جغرافیا با حضور دانش آموزان و دانشجویان اتباع افغانستان برگزار شد و در پایان کلاس نیز از مطالب ارائه شده سوالاتی طرح و افراد برتر به تفکیک مقاطع تحصیلی معرفی شدند .
کلاس دوم با موضوع آشنایی با فرهنگ و ادبیات افغانستان پس از برگزاری نماز جماعت و صرف ناهار برگزار گردید ، که در این کلاس نیز پس از برگزاری آزمون از مطالب ارائه، شده نفرات برتر معرفی شدند.
همچنین با توجه به ثبت نام تعداد 66 دانش آموز مقطع دبستان و برنامه ریزی انجام شده با موسسه بهبودیافتگان مراسم جشنی همراه با اهدای جوایز همزمان با کلاس های علمی برای این مقطع برگزار گردید.

در پایان نیز مراسم اختتامیه با اجرای قطعه ناد علی توسط گروه سرود و پخش تیزر مسابقات فیلم کوتاه ١٥٠ ثانیه آغاز گردید و برگزیدگان این دوره مسابقات در رشته های قرآنی، ورزشی، علمی، مجری گری، فیلم کوتاه به شرح ذیل معرفی شده و از مساعی برگزار کنندگان این دوره از مسابقات تقدیرگردید.

 

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
منبع پرتال اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی
تعداد بازدید : ۱۷۹