.
تاکنون ۳۵ طرح توسط مجمع مشورتی زنان استان به تصویب رسیده است
تاکنون ۳۵ طرح توسط مجمع مشورتی زنان استان به تصویب رسیده است

نشست تخصصی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با مشاوران و مدیران کل امور زنان و خانواده ستادی و کشوری برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در این نشست با تشریح چیستی، چگونگی و نحوه عمل مجمع مشورتی زنان استان خراسان رضوی  گفت: تاکنون 35 طرح توسط مجمع مشورتی زنان استان خراسان رضوی به تصویب رسیده است.
وی افزود: در بررسی آیات قرآن و چگونگی حکومت از منظر قرآن به آیه"  لَقَد أَرسَلنا رُسُلَنا بِالبَیِّناتِ وَأَنزَلنا مَعَهُمُ الکِتابَ وَالمیزانَ لِیَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ " می رسیم  در این آیه هدف حکومت و رسالت پیامبر استقرار قسط است. و برپا داشتن عدالت  با  ابزارکتاب ، منطق و استدلال  محقق خواهد شد و اگر این چنین شود آن گاه مردم برای اقامه قسط مشارکت می کنند. اگر مردم برای برپا داشتن عدل و داد مشارکت نکنند قسطی محقق نخواهد شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: این نگاه مشارکتی مردم در امر حکومت و برپایی قسط را به خوبی نشان می دهد و در فرمایشات امام راحل و رهبر معظم انقلاب و بزرگان نظام نیز  همواره مردم در مرکز نگاه می باشند.
معاون استاندار با اشاره به نظام جمهوری اسلامی گفت: نظام کشور عزیزمان به لحاظ شکلی مبتنی بر جمهوریت و اسلامیت است که در آن مشارکت برمبنای اسلام پی ریزی شده است.
وی افزود: محتوی کشورمان نیز بر مبنای قانون اساسی شکل گرفته است و  قانون اساسی مشارکت مردم  در تمامی عرصه ها را به رسمیت شناخته است.
 حسینی با اشاره به سه نوع مشارکت شعاری، محدود و واقعی تاکید کرد:  مشارکت  شعاری تشریفاتی، خیابانی و تزئینی است، افراد در این نوع مشارکت اسم آن را می برند اما مشارکت پذیر نیستند یا اگر مشارکت بپذیرند مشارکت تزئیناتی و تشریفاتی است و مشارکت را در حد مشارکت خیابانی و حضور گله مند و اتمیزه و توده ای و هیجانی  می خواهند.
حسینی ادامه داد: در مشارکت محدودمسئولین و مجریان مشارکت مردم را خواستارند اما مشارکتی که خود مسئولین صلاح می دانند.
معاون استاندار با بیان اینکه مشارکت واقعی شامل سه قلمرو نمادین، مقطعی و مستمرنظام مند می باشد اظهار داشت: در مشارکت واقعی افراد در توسعه جامعه دخیل هستند. پایه اصلی مشارکت واقعی، فرصت تشکیلات یافتن  آحادجامعه است که به صورت تشکیلاتی بتنوانند در قلمرو های مختلف وارد مشارکت شوند و این  مشارکت واقعی می تواند در قالب سازمانهای مردم نهاد، احزاب و تشکل ها و گروه ها نمود پیدا کند.
وی افزود: مجمع مشورتی زنان خراسان رضوی برمبنای مشارکت واقعی  و پایدار راه‌اندازی شده است.در این مجمع مشورتی مشارکت زنان تقاضا محور است نه عرضه محور، این مشارکت با زنان است نه برای زنان و این مشارکت نظام مند و ساختارمند است نه توده ای.
 معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد:  مشارکت  واقعی در قانون اساسی نیز دیده شده است. در قانون اساسی سه نوع مشارکت  در سطح کلان، سطح میانی و سطح خرد دیده شده است، نمودمشارکت در سطح کلان انتخابات ریاست جمهوری ، مجلس و  خبرگان رهبری است. انتخابات شوراها نمودی از مشارکت خرد است و مشارکت در سطح میانی   با  مشارکت مردم در قالب تشکل ها، انجمن ها، اصناف، احزاب  وسازمان های مردم نهاد نمود پیدا می کند.
 معاون استانداربا بیان چرایی شکل گیری پارلمان مشورتی از منظر اسناد بالادستی اظهار داشت: در سند چشم انداز 1400 و ماده 101 سند برنامه ششم تاکید بر بهره مندی همگان از جمله زنان از منافع توسعه دارد و همچنین ماده 31 عدالت جنسیتی نیز به طور مستقیم برمشارکت بانوان در امر توسعه  تاکید دارد.
  حسینی در ادامه گفت: در این پارلمان 25 قشر از بانوان فعال اجتماعی همچون معلمان، دانشگاهیان، مدیران دولتی و غیردولتی، نظام های حرفه ای، اصناف، شوراها، دهیاری ها، کشاورزان، بسیج، حوزه های علمیه و شوراهای محلات حضور دارند.
وی افزود: 1200 زن فرهیخته از 25 قشر توسط  جمعیت مخاطب ان قشر انتخاب شدند و در 28 پارلمان شهرستانی و یک پارلمانی استانی مشغول به فعالیت هستند
 حسینی شیوه کار پارلمان مشورتی زنان را مانند مجلس شورای اسلامی  دانست و اظهار داشت: این مجمع  هر 45 روز یکبار تشکیل جلسه داده و خواسته های دستگاه های اجرایی را که به صورت لایحه به این پارلمان می آید بررسی و در صورت لزوم مصوب خواهد کرد.
وی افزود:مصوبات پارلمان مشورتی زنان خراسان رضوی در دستور کار گروه بانوان و خانواده استانداری قرار می گیرد تا پس از بررسی قابلیت اجرا پیدا کند که در صورت اجرا، سه میلیون جمعیت زنان استان در تصمیم‌سازی ها مشارکت واقعی خواهند داشت.
وی تصریح کرد: پارلمان مشورتی زنان فعالیت های خود را در قالب پنج کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و اشتغال، آموزش و پژوهش و توانمندسازی، سلامت و جمعیت انجام می دهد.
 

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
منبع اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدید : ۵۵۵