.
بازدید اصحاب رسانه و مدیران روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان از مرز دوغارون و مهمانشهر تربت جام
بازدید اصحاب رسانه و مدیران روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان از مرز دوغارون و مهمانشهر تربت جامبه مناسبت فرارسیدن ۱۷ مرداد ماه و روز خبرنگار روز دوشنبه مورخ ۱۵ مرداد جمعی از خبرنگاران رسانه ها و مدیران روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان از روند بازگشت پناهندگان افغانستانی در مرز دوغارون و سکونت پناهندگان افغانستانی در مهمانشهر تربت جام بازدید نمودند.
در این نشست خبری آقای عجمی ضمن قدردانی از زحمات و تلاشهای اصحاب رسانه در انعکاس به موقع اقدامات و خدمات اداره کل امور اتباع به پناهندگان همراهی و همکاری رسانه ها را در اجرای طرحها و مراجعه به موقع پناهندگان برای دریافت خدمات حائز اهمیت خواندند.
مدیر کل امور اتباع با اشاره به موقعیت استان خراسان رضوی در پذیرش و ساماندهی و ارائه خدمات مورد نیاز پناهندگان قانونمند نمودن حضور و اقامت پناهندگان را از طریق اجرای طرحهای آمایش از اولویتهای این اداره کل برشمردند.
مشاور استاندار اولویت بندی و پیگیری نیازهای جامعه پناهندگان در ۳ حوزه آموزشی بهداشتی و معیشتی را با همکاری سایر دستگاه های اجرایی و کمیساریای عالی پناهندگان را مطرح و خاطر نشان نمودند احداث مراکز آموزشی و بهداشتی و راه اندازی کارگاههای اشتغال زایی و دوره های حرفه آموزی برای پناهندگان طی سالهای گذشته در راستای سیاستها و راهبردهای اداره کل امور اتباع استان بوده است.
ایشان معبر خروجی دوغارون را اصلی ترین و بزرگترین ایستگاه خروج اتباع افغانستان از کشور دانستند و بیان داشتند روزانه در حدود ۱۰۰۰تا۱۵۰۰ نفر از اتباع مجار و غیر مجاز از این طریق از کشور خارج می شوند.
آقای عجمی به بخش دیگری از خدمات اداره کل امور اتباع در حوزه های حقوقی   اجرایی و فرهنگی به پناهندگان اشاره داشتند و تاکید نمودند در سایه همکاری بین بخشی و دستگاهی و تعامل با سازمانهای بین المللی مربوطه شرایط و زمینه های مطلوبی در زمینه های آموزشی و تحصیل دانش اموزان و دانشجویان در مدارس دولتی و مراکز آموزش عالی و همچنین توجه به نیازهای بهداشتی خصوصا بیمه سلامت و اشتغال پناهندگان گامهای موثری برداشته شده است.
مدیر کل امور اتباع توصیه نمودند اتباع خارجی در فرصتهای پیش بینی شده برای مراجعه و دریافت کارت های اقامت خود اقدام نمایند و از مزایای قانونی حضور و اقامت در ج .ا.ا بهره مند شوند.
ریاست دفتر کمیساریای مشهد نیز در این نشست خبری از حمایتها و کمک های ج ا.ا از پناهندگان در کلیه بخشها قدردانی نموده و اظهار داشت این نهاد بین المللی تحت حمایت و نظارت اداره کل امور اتباع پیگیریها و کمک های لازم را برای توانمند سازی و ظرفیت سازی پناهندگان انجام می دهد.
آقای مولوگتا تصریح نمود جمهوری اسلامی ایران فراتر از قوانین و مقررات خود به پناهندگان خدمات ارایه داده و در مقایسه با حجم خدمات دولتی اعتبارات کمیساریای عالی بسیار محدود می باشد
ایشان برخورداری ۹۰ هزار پناهنده در کشور را از مزایای بیمه سلامت خاطر نشان و توصیه نمود از مزایای بیمه سلامت سایر پناهندگان نیز بهره مند شوند.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
منبع پرتال اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی
تعداد بازدید : ۱۱۲