.
دیداراستاندار خراسان رضوی با کمیسیر عالی سازمان ملل متحد
دیداراستاندار خراسان رضوی با کمیسیر عالی سازمان ملل متحد


به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ، علی رضا رشیدیان در جریان سفر فیلیپ گراندی به ایران و مشهد در دیدار وی افزود : تمام تلاش ما آن است که شرایط مناسبی برای پناهجویان بویژه افغان فراهم کنیم اما بهترین شرایط برای هر پناهجو بازگشت به موطن خود با حفظ امنیت و آرامش است.
 وی تصریح کرد : در این راستا باید تلاش و تمرکز کمیساریای ملل متحد و کشورهای مختلف ایجاد شرایط امن و پایدار در افغانستان برای بازگشت پناهجویان به کشورشان باشد و این جز در سایه کمک همه کشورها میسر نمی شود.
وی با بیان اینکه سال های سال است که کشور ما و خراسان رضوی به خاطر شرایط جنگ و نا امنی در افغانستان میزبان جمعیت قابل توجهی از مهاجران افغانی است چنانکه امروز 320 هزار پناهجوی این کشور در این استان زندگی می کنند و حدود 80 هزار دانش آموز آنان در مدارس و 6 هزار دانشجوی افغان در دانشگاه های ما تحصیل می کنند.
به گفته وی ، همچنین 40 هزار نفر از این پناهندگان هم اکنون با پروانه کار قانونی ، شاغل هستند و بخشی هم بدون پروانه کار می کنند و جمعیت زیادی از آنان در ایران ازدواج کرده اند.
 وی تصریح کرد: در این میان شرایط جدیدی که در حوزه تحریم های آمریکا بر اقتصاد کشور تحمیل شده، موجب شده تا زندگی برای بسیاری از پناهجویان در داخل ایران جذابیت لازم را نداشته نباشد .
 وی اظهار کرد : این وضعیت موج جدیدی از مهاجرت این پناهندگان را به سمت کشورهای غربی ایجاد می کند که باید کمیساریا برای این موج جمعیتی از الان برنامه ریزی کند تا در مسیر رسیدن به کشورهای اروپایی فجایع انسانی گذشته رخ نداده و زمینه برای پذیرش آنان در این کشورها فراهم شود.
رشیدیان با ابراز امیدواری نسبت به ایجاد شرایط پایدار و توام با توسعه یافتگی در درون افغانستان برای فراهم شدن زمینه بازگشت این جمعیت را به موطن شان ، افزود : در عین حال باید بر اساس واقعیت ها مسائل را دید ، تفکرو پیش بینی نموده و عمل و اقدام موثر کرد .
وی تصریح کرد : خواست ما آن است که کشورهای اروپایی با همکاری کمیساریا زمینه و ظرفیت پذیرش این تعداد جدید پناهجو را در اروپا داشته باشند تا شاهد فجایع انسانی که در سال های قبل در مسیر این مهاجرت ها رخ داده نباشیم .
وی عنوان کرد : در این میان برای میزبانی پناهندگان موجود نیاز به کمک های بیشتری از کشورهای مختلف هستیم .
وی همچنین با اشاره به پدیده جدید ورود غیرقانونی کودکان افغان به صورت غیر قانونی به ایران و ابراز نگرانی نسبت به این موضوع هم گفت : باید کمیساریا نسبت به ایجاد شرایطی برای حمایت این کودکان در خانواده هایشان درون افغانستان اقدام موثری انجام دهد تا از این پدیده و مسائل و تبعات بعدی آن جلوگیری شود.
*کمیسر عالی سازمان ملل : اروپا باید نگران حرکت مهاجران و پناهندگان به سمت کشورهای خود باشد /بدون در نظرگرفتن شرایط سیاسی باید از کشورهای میزبان، حمایت خاص شود
 کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان هم در دیدار گفت : تمرکز کاری ام بر موضوع پناهندگان افغانی در کشورهای مختلف است و دو سال قبل در همین سمت بازدیدی از این منطقه و کشورهای پناهنده پذیر و افغانستان داشتم و امروز هم بازدید مجددی دارم 
فیلیپ گراندی افزود : پیام اصلی این سفر آن است که بدون در نظر گرفتن شرایط سیاسی، مهم حمایت خاص از کشورهای میزبان پناهجویان است.
وی ابراز امیدواری کرد : تغییرات سیاسی تاثیری بر روی ارزش ها و خدمات انسان دوستانه نداشته باشد.
 وی تصریح کرد : یکی از وظیف اصلی ام آن است که خدمات ارزنده ای که جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان در بخش های مختلف بهداشت ، آموزش و غیره ارائه می کند ، اطلاع رسانی کنم .
 وی گفت : همچنین اقدام و سیاست های ارزشمندی که برای قانونمند کردن حضور افغان های فاقد مدرک در ایران انجام می شود را به اطلاع کشورهای دیگر برسانم و پیگیری های لازم برای حمایت ها خیلی بیشتر از گذشته را در این حوزه دارم .
 وی ادامه داد : حمایت کشورهای میزبان از جمله مباحث مورد توجه ماست در عین آنکه باید راه حل این مشکل را در داخل خود افغانستان جستجو کنیم .
 کمیسر عالی سازمان ملل متحد  افزود : برای حمایت از کشورهای میزبان بویژه جمهوری اسلامی ایران تلاش می کنیم شاید در گذشته در زمینه جلب کمک های کشورهای حامی خیلی موفق نبوده باشیم اما اکنون تلاش می کنیم این حمایت ها محقق و افزوده شود.
وی با بیان اینکه اروپا باید نگران حرکت این مهاجران و پناهندگان به سمت کشورهای خود باشد ، عنوان کرد : فکر می کنم اروپا نقطه نظر متفاوتی از آمریکا در این قضیه داشته باشد بر این اساس فرصت مناسبی است که با کشورهای اروپایی در زمینه حمایت از کشورهای میزبان پناهندگان چون ایران گفت و گو کنیم و این موضوع را به طور جدی پیگیری می کنم .
 وی اظهار کرد : ما می توانیم موضع خیلی قدرتمندی در رابطه با جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم چرا که در این کشور پناهندگان افغان از امکانات بعداشتی و آموزشی مناسب برخوردارند و حتی فاقدین مدرک هم شرایط مساعدی دارند و سیاست های مثبتی برای آنها از سوی جمهوری اسلامی ایران پیاده شده است و ما نیز توجه داریم که این اقدامات برای دولت ایران هزینه ها دارد و ما قدردان این تلاش ها و خدمات هستیم از این رو در مجامع بین المللی از جمهوری اسلامی ایران و خدمات آن دفاع می کنیم .
 وی تصریح کرد : اما الان باید کمک ها و حمایت های مالی را افزایش داده و کشورهای حامی را ترغیب به رشد این کمک ها کنیم .
 گراندی افزود : در عین حال در پی راه حل های برای ایجاد و حاکمیت ثبات و امنیت در افغانستان باشیم و امید است پناهندگان در امنیت با حفظ شان و منزلت خود به کشورشان بازگردند.
 وی در ادامه تصریح کرد : خراسان رضوی جزو اولین استان های پذیرای پناهندگان بوده و خدمات خوبی در بخش های مختلف هم به پناهندگان داده است و امیدواریم تداوم یابد.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
منبع پرتال اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی
تعداد بازدید : ۱۹۶