.
مراسم آغاز طرح خروج و مراجعت اتباع افغانستان
مراسم آغاز طرح خروج و مراجعت اتباع افغانستان


طرح خروج و مراجعت اتباع افغانستانی دارای کارت آمایش و گذرنامه طرح خانواری در تاریخ 97/6/19 با حضور سفیر افغانستان در ایران ، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان ، فرماندار شهرستان تایباد ، ریاست اداره مهاجرت و گذرنامه استان ، فرماندار تایباد و جمعی دیگر از مسئولین استانی و شهرستان تایباد در مراسمی در مروز خروجی دوغارون رسماً آغاز شد.

در این مراسم «نصیراحمد نور»، سفیر افغانستان ضمن ابراز خرسندی از اجرای این طرح افزود: این روند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه ما مهاجرینی داریم که بیش  از 30 سال در ایران هستند، ولی از بیم آنکه به افغانستان بروند، اگر شرایط زندگی مساعد نبود، راه بازگشتشان مساعد نباشد، وطن خود را ندیده و نتوانسته در خوشی و غم خانواده و اقوام خود شرکت کنند.
به گفته نور، نسل دوم و سوم مهاجرین در ایران که بخش عمده مهاجرین را تشکیل می‌دهد و در ایران به دنیا آمده‌اند تاکنون وطن خود را ندیده‌ و علتش هم، موانع بازگشت مجدد به ایران بوده که اکنون این موانع برطرف شده است.
سفیر افغانستان در ادامه خاطرنشان کرد: این طرح فواید متعددی در ابعاد انسانی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و روابط مردم با مردم دارد و خود یک عامل تشویق برای بازگشت به افغانستان است.

آقای محمد عجمی مشاور استاندار و مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان نیز ضمن اشاره به حضور گسترده اتباع افغانستانی در استان خراسان رضوی برخی از فعالیت های صورت گرفته بویژه در نمایندگی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی در شهرستان تایباد برای هماهنگی، ساماندهی و تسهیل خروج اتباع افغانستانی به کشورشان را بیان نموده و خاطر نشان کردند طرح خروج و مراجعت اتباع افغانستانی دارای کارت آمایش و گذرنامه های دارای روادید محدود(طرح خانواری) گامی دیگر در راستای ارتقاء سطح کیفی خدمات ج.ا.ا به مهاجرین و پناهندگان ساکن در کشور است .
ایشان همچنین به برخی دیگر از خدمات شاخص ارائه شده به اتباع خارجی ساکن در کشور بویژه در حوزه تحصیلی اشاره نموده و تحصیل 80 هزار دانش آموز تبعه خارجی در استان را نشان‌دهنده اهتمام مسئولین برای بهره مندی دانش آموزان واجب التعلیم اتباع خارجی از امکانات تحصیلی کشور دانستند.

 
 

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
منبع پرتال اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی
تعداد بازدید : ۷۳۰