.
شرکت در اولین نشست استاندار محترم با تجار و سرمایه گذاران افغانستانی
شرکت در اولین نشست استاندار محترم با تجار و سرمایه گذاران افغانستانی


اولین نشست هم اندیشی استاندار محترم با تجار و سرمایه گذاران افغانستانی با هدف بررسی مسائل و مشکلات سرمایه گذاران خارجی و راهکارهای توسعه همکاریهای اقتصادی استان خراسان رضوی و ج.ا افغانستان در تاریخ 98/03/01 برگزار شد.
علی‌رضا رزم‌حسینی در این نشست اظهار کرد: فعالان اقتصادی ایران و افغانستان باید در راستای تقویت همکاری های اقتصادی دو کشور تلاش کنند و دستگاه های اجرایی هم زمینه را فراهم خواهند کرد. 
وی افزود: نقاط مشترک بین دو ملت ایران و افغانستان مانند دین و زبان در کنار همسایگی دو کشور باید به عنوان ظرفیتی مهم در جهت توسعه روابط اقتصادی مورد توجه قرار گیرد. 
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه امنیت و اقتصاد دو حلقه به هم پیوسته به شمار می روند، ادامه داد: سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه همکاری های اقتصادی با کشور افغانستان است اما باید بپذیریم که در این مسیر مشکلاتی وجود دارد و برای رفع آن ها باید پیگیری های لازم انجام گیرد. 
وی تصریح کرد: با توجه به صدور مجوز تهاتر کالا از سوی دولت، این امکان فراهم شده است که تجار افغانستانی در مقابل صادرات کالا از ایران، مواد اولیه مصرفی واحدهای تولیدی کشورمان را تامین کنند.
رزم حسینی به آثار مثبت راه اندازی راه آهن هرات در جهت توسعه روابط اقتصادی دو کشور اشاره کرد و گفت: به دلیل تفاوت نرخ ارز، شاید صادرات برخی از کالاها به نفع جمهوری اسلامی ایران نباشد اما صادرات کالا همچنان ادامه دارد و در مقابل انتظار می رود که سرمایه گذاران افغانستانی در راستای توسعه روابط اقتصادی تلاش کنند.
استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: امکان راه اندازی شهرک های صنعتی مشترک در ایران وجود دارد تا از این طریق با تولید کالا و محصولات صادراتی، ضمن تامین نیاز دو کشور، زمینه صادرات به دیگر کشورها فراهم شود.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
منبع پرتال اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی
تعداد بازدید : ۷۷