.
شرکت در مراسم نقد و بررسی کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون
شرکت در مراسم نقد و بررسی کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون


به همت اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و با حضور جمعی از رزمندگان و ایثارگران و خانواده های شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم مراسم نقد و بررسی کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون در کتابخانه عمومی شهدای مدافع حرم مشهد برگزار شد.
در این جلسه محمد سرور رجایی نویسنده کتاب با اشاره به انگیزه خود از جمع آوری و ثبت خاطرات شهدای افغان ایام دفاع مقدس گفت: من کتابهای زیادی از ادبیات ایران و انقلاب اسلامی و ایام دفاع مقدس مطالعه کرده  بودم ولی در هیچ جایی از این کتابها و ادبیات دفاع مقدس یادی از از شهدا و ایثارگران و اسرای افغان دفاع مقدس ندیدم.
وی ادامه داد: به همین جهت با  وجود مشکلات فراوان و با مسافرتهای زیاد به نقاط مختلف ایران و افغانستان متوجه شدم بسیاری از این خاطرات در ایام طالبان در افغانستان به خاطر ترس و هراس مردم از طالبان نابود شده است و این کتاب حاصل بیش از ده سال فعالیت من در جهت جمع آوری و تدوین خاطرات رزمندگان افغان ایام دفاع مقدس است.
رجایی این کتاب را حاصل پیوند و سند برادری و همدلی دو ملت ایران وافغانستان و اثبات  برادری و یگانگی تاریخی دو ملت دانست و گفت: 270قطعه تصویر از حضور رزمندگان افغان در ایام جنگ تحمیلی و بیان بسیاری از خاطرات سوزناک شهدا، رزمندگان و اسرای افغان ایام جنگ تحمیلی د راین کتاب ثبت شده است.
محمد کاظم کاظمی شاعر و نویسنده نیز در این جلسه به نقد و بررسی کتاب پرداخت.
وی گفت: ارزش خاطره نگاری در حوزه دفاع مقدس و جلوه های نظری آن در ثبت و نگهداشت میراث فرهنگی و ارتباطی و ارزشهای هر گونه جنگ و مجاهدت اثبات شده است.
کاظمی ثبت خاطرات رزمندگان افغانستانی حاضر در دوران دفاع مقدس را حلقه مفقوده ارتباط تاریخی و  خونشریکی دو ملت ایران و افغانستان دانست و ادامه داد: در دهه هفتاد قسمت کوچکی از این خاطرات توسط محمد حسین جعفریان جمع آوری شد و در ادامه با کار ارزشمند محمد سرور رجایی گوشه ای دیگر از این خاطرات بعد از گذشت بیست سال از پایان جنگ در کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون گردآوری شد.
سید علی قاسمی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی نیز در این جلسه در خصوص حضور مردم افغانستان در ایران گفت: این حضور و همدلی و همبستگی فقط منحصر به ایام دفاع مقدس و یا حضور در سوریه نیست و مردم افغانستان درایام پیروزی اتقلاب اسلامی نیزدر راهپیماییها و مبارزات علیه رژیم طاغوت حضور موثری داشتند.
وی ادامه داد:افغانستان دوران گذار بسیارخطرناکی را پشت سر می گذارد و دشمن در اثنای آزادی خواهی و استقلال طلبی مردم افغانستان به دنبال عدم تکرار تجربه تاریخی انقلاب اسلامی در ایران است و نمی خواهند اتفاقی که در ایران اسلامی بوجود آمد در افغانستان تکرار شود.

تقدیر از محمد سرور رجایی نویسنده کتاب و محمد کاظم کاظمی شاعر توانای افغانستان و جشن امضای کتاب از دیگر برنامه ای مراسم بررسی ونقد کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون بود.
  

  عکاس : سیدسجاد حسینی خبرگزاری آوا

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
منبع پرتال اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی
تعداد بازدید : ۹۵