.

اهم وظایف و مسئولیت ها
اردوگاه مراقبتی سفید سنگ فریمان در زمین کوهپایه‌ای به مساحت حدود 100 هکتارو در فاصله 19 کیلومتری شهرستان فریمان و در مجاورت شهرسفید سنگ واقع شده و در سال 1362 با هدف نگهداری و مراقبت از اتباع افغانی متخلف ( با تخلفاتی از قبیل تردد غیرمجاز ، ورود غیرمجاز به کشور ، انجام اعمال خلاف قانون ، غیرمجازین دارای حکم طرد از مقام قضایی ) احداث گردیده است و در راستای رسیدگی به امورات این قبیل افراد بر اساس قوانین و آئین‌نامه‌های مشخص شده فعالیت می‌نماید . این اردوگاه یکی از مهمترین و بزرگترین اردوگاههای مراقبتی سطح کشور می‌باشد که وظیفه پذیرش ، مراقبت ، نگهداری و رسیدگی به مشکلات و مسائل غیرمجازین را که بصورت غیرقانونی به کشور ج.ا.ا وارد و یا در سطح شهر تردد می‌نمایند بعهده دارد .
آندسته از اتباع افغانستانی که بصورت غیرمجاز و بدون مدارک هویتی معتبر در سطح شهرهای کشور مشغول به کار و در حال تردد می‌باشند ، توسط نیروی انتظامی دستگیر و به اردوگاه مراقبتی شهید مطهری فریمان انتقال و پس از ثبت نام ، عکسبرداری دیجیتالی ، مصاحبه و کسب اطلاعات مورد نیاز به نمایندگی اداره کل امور اتباع در تایباد اعزام می‌شوند
در مدت حضور موقتی آنها در اردوگاه آموزشهای لازم در زمینه رعایت مسائل بهداشتی و آشنایی آنها با قوانین و مقررات و دستورات دولت ج.ا.ا. ارائه و علاوه بر آن انجام واکسیناسیون ، درمان بیماران و تجویز دارو نیز به منظور جلوگیری از شیوع بیماریهای مسری و غیرمسری دربهداشت سرای اردوگاه اجرا می‌شود . اتباع افغانستانی غیرمجاز پس از طی مراحل اداری و با همراهی پرسنل نیروی انتظامی با هدف خروج از کشور به نمایندگی اداره کل امور اتباع در تایباد هدایت می‌شوند .
 
اهم وظایف و مسئولیت ها
نظر به مصوبه شورای عالی امنیت ملی کشوردر خصوص ساماندهی اتباع خارجی و نیز ورود بی رویه و حضور گسترده اتباع غیر مجاز، اداره کل اموراتباع و مهاجرین وزارت کشور موضوع راه اندازی اردوگاههای مراقبتی به منظور جمع آوری و طرد این قبیل افراد در استا نهائی که دارای جمعیت قابل توجهی از غیر مجازین بوده را در دستور کار خود قرار داد .
لذا بر این اساس استان خراسان رضوی بدلیل هم مرز بودن با کشور افغانستان ، وجود بازار کار و دستیابی آسان به فرصت های شغلی و همچنین جاذبه های زیارتی و سیاحتی محل مناسبی برای حضور و تجمع موقت ودر برخی اوقات به صورت طویل المدت اتباع خارجی غیر قانونی در آمده است.
از سوی دیگر به منظور اجرای هر چه مطلوب تر طرح تشدید برخورد ، جمع آوری و دستگیری اتباع غیر قانونی ضرورت ایجاد مکانی جهت نگهداری و سامان دهی اتباع موصوف با هدف طرد از کشوراحساس گردید ، بنابراین موضوع راه اندازی اردوگاه مراقبتی مشهد مقدس از سال 1390در دستور کار این اداره کل قرار گرفت و متعاقب آن پیگیری های مجدانه و هماهنگی مستمری با مرکز معمول گردید که در نهایت در پایان همان سال عملاً فعالیت این اردوگاه محقق و آغاز گردید.
بدلیل اجرای طرح اعزام اتباع افغانی فاقد مدرک از محل سایت اداری و در مجاورت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی واحتمال بروز تبعات ناخوشایند حضوراتباع افغانی از اواخر سال 89 ترتیبی اتخاذ گردید تا هرگونه تجمع با هدف بازگشت این قبیل افراد از محل یادشده به مکان جدید واقع در جاده شهرک صنعتی طوس جنب مجتمع ورزشی ثامن الائمه به مساحت تقریبی 6 هکتار منتقل گردد .